Adıyaman Tut İlçesi Doğayı Keşfetmenin Kapısı
Doğa tutkunlarının keşfedilmeye yönelik araştırmalarında Tut ilçesi öne çıkıyor, Paraşüt tepesinden doğasına ve havasının serinliğine kadar Adıyaman'ın Tut ilçesi keşfedilmeyi bekliyor.

Tut İlçesinin Konumu?

Tut, Güneydoğu Torosların eteğinde kurulmuş çok eski bir yerleşim merkezidir. Güney ve Batı sınırı Göksu akarsuyu, doğu sınırı ise Şovak suyu ile çevrilidir.

Tut İlçesinin Tarihi

Tut ve çevresinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kaşlıca ve Sürmen yöresinde Tarihi eserlere rastlanmaktadır. Kurulan deresi yanında Ernişdere adında bir kale, bucağın batısında yer alan Sürmen’ de ev kalıntıları, yatak yerleri ve mezarlar vardır. Ernişdere’de derenin sarp yerlerinde görülen su arkı ile Tut’ tan Kaşlıca’ ya doğru uzanan Gül Harığı yörenin eskiden oldukça kalabalık bir yerleşim birimi olduğunu göstermektedir.

Tut İlçesi Vejne (Vijne) Köprüsü

Tut İlçesi Vejne (Vijne) Köprüsü

Tut İlçesi Vejne Köprüsü

İlçenin Çamlıca Mahallesinde yer alan tarihi Vijne Köprüsü, bugünde ayakta kalan görkemli yapısıyla eski dönemlerin kervan katarlarına Uzun dönem hizmet vermiştir. Göksu üzerinde halen görülmeye değer bir tarihi eser olarak duran bu köprüye benzer iki adet köprünün önceki yıllarda sel ve doğal nedenlerle yıkıldığı bilinmektedir.

Vijne Köprüsünün bir benzeri ise halen hizmet veren tarihi Şebker köprüsüdür. Bu köprü, İlçenin Tepecik Köyü ile Adıyaman’ın merkez Şerefli köyünü birbirine bağlayan yüzyıllarca ayakta kalmayı başaran önemli bir tarihi yapıdır. Şebker köprüsü, Şebker çayının dar ve kayalık bir kısmına oturtulmuştur. Yapılışındaki bu teknik sayesinde köprü, bugüne kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Osmanlı Tarihinde Tut İlçesi

Bugünkü Tut İlçesi’nin 1560 senesine ait Kanuni Sultan Süleyman döneminin tahrir defterindeki kayıtlara göre önemli bir yerleşim birimi olduğu anlaşılıyor. Söz konusu tahrir defterindeki kayıtlarda, Tut yerleşim biriminin Şeyh Abdurrahman Erzin-cani vakfı olduğu belirtilmektedir. 

Adıyaman Tut İlçesi Paraşüt Tepesi

Adıyaman Tut İlçesi Paraşüt Tepesi

İlçedeki Tarihi ve Turistik Yerler

* Ulu Cami 

* Salah Cami 

* Musalla Cami 

* Kaşlıca Kalesi 

* Malkayısı, 

* Memekli Mağara 

* Geyik Mağarası 

* Tum Tumu Mağara 

* Şovak Köprüsü

TUT İlçesi Hakkında Deneyimleriniz

TUT İlçesi Hakkında Deneyimleriniz

Adıyaman'ın  Tut ilçesini ziyaret ettiyseniz deneyimlerinizi topluluk ile paylaşıp rehber olun.  Tut ilçesine gitmek istiyorsanız merak ettiklerinizi sorun. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!